Európa elbukott: újabb gigászt küldtek haza Amerikából

A torna eddigi legnagyobb meglepetését szolgáltatták a szaúdiak.

Hosszabb ivó- és félidei szünetek, negyedek, halasztások, légkondicionált stadionok, korai meccsek – a szakértők szerint az Amerikában zajló labdarúgó világbajnokság is bizonyítja, valamit tenni kell az emberek egészségének megóvása érdekében.
Terjedelmes cikket közölt a brit BBC arról, hogy milyen hatással van az időjárás az Egyesült Államokban zajló klubvilágbajnokságon részt vevő labdarúgókra. A megkérdezett szakértő elmondta, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnek (FIFA) komolyan fontolóra kellene vennie, hogy a jövő évi „rendes” vb döntőjét reggel 9 órakor rendezzék. Mike Tipton professzor, az angol Portsmouth Egyetem munkatársa, a szélsőséges hőmérséklet emberi szervezetre gyakorolt hatásának vezető szakértője szerint ha megismétlődnek az elmúlt 10 napban tapasztalt időjárási körülmények, akkor a délelőtti időpontra való átütemezés lenne a legjobb és legbiztonságosabb megoldás.
Ezt is ajánljuk a témában
A torna eddigi legnagyobb meglepetését szolgáltatták a szaúdiak.
„Átköltöztetném a tornát egy légkondicionált, fedett stadionba, és lehetőleg az év hűvösebb időszakába” – közölte, hozzátéve, ha ez mégsem lehetséges, akkor legalább a nap hűvösebb szakaszában kellene megrendezni a mérkőzéseket. „Termikus-fiziológiai szempontból, de egészségügyi, sőt teljesítménybeli okokból is az lenne a legjobb, ha a lehető legkorábban kezdenék el a meccseket. De megértem a logisztikai fenntartásokat” – folytatta Tipton. Úgy véli, az egészségügyi kockázatok nem kizárólag a játékosokat érintik, hanem a rendezőket és a nézőket is, akik közül sokan sokkal, de sokkal kevésbé fittek a sportolóknál. A jelenlegi racionális tudományos adatok alapján elképzelhető, hogy a szervezetünk az mondja, hogy „állj”, így a szervezők jelentős felelősséget vállalnak a folytatással. Valószínűleg a futball is gyökeresen megváltozna – állapította meg.
A FIFA-nak el kellene gondolkodnia azon, hogy hol, mikor és hogyan játsszák le az ilyen találkozókat. Nem légből kapott ötlet az sem, hogy az összecsapásokat inkább negyedekre, nem pedig félidőkre kell osztani”
– jelentette ki a szakértő.
Bár az ilyen javaslatok egyesek számára a valóságtól elrugaszkodottnak tűnhetnek, a labdarúgók érdekképviseletét ellátó Fifpro is azon van, hogy valamit sürgősen tenni kell. Hétfőn egy sajtótájékoztatón a szervezet orvosigazgatója, Dr. Vincent Gouttebarge felvetette, hogy meg kellene fontolni a játékrészek közötti szünetek meghosszabbítását (15-ről 20 percre) rendkívüli hőségben, hogy a sportolók testhőmérséklete a normál tartományon belül maradhasson.
Ezt is ajánljuk a témában
Meg sem próbálták felvenni a harcot a kánikulával.
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség irányelvei jelenleg az úgynevezett hőstressz mértékén alapulnak, amely a hőmérsékletet és a páratartalmat ötvözi. Ha ez a mérőszám meghaladja a 32°C-ot, akkor rövid „ivószünetek” (hűtési szünet) kötelezőek a mérkőzés mindkét félidejében. Ezzel szemben a Fifpro úgy véli, hogy ezeket már akkor is alkalmazni kellene, ahogy ez a szám 28°C fölé emelkedik. Ha pedig meghaladja a 32°C-ot, a meccset el kell halasztani. Ennek alapján a klubvilágbajnokságon eddig mind a PSG–Atletico Madrid pasadenai, mind a Chelsea–ES Tunisz philadelphiai találkozóját „jobb időpontra kellett volna tolni a nap folyamán, és ha nem áll rendelkezésre ilyen, akkor át kellett volna ütemezni”.
Az év elején a belfasti Queen's Egyetem kutatói arra figyelmeztettek, hogy a 2026-os labdarúgó világbajnokságnak otthont adó 16 stadion közül 14-ben a hőmérséklet meghaladhatja a potenciálisan veszélyes szintet.
Közülük Miami és a mexikói Monterrey jelenti a legnagyobb kockázatot, mivel ezek a létesítmények nem rendelkeznek légkondicionálással.
Közleményében a FIFA azt írta, hogy „legfőbb prioritása” a futballban részt vevő összes ember egészsége, és hogy orvosi szakértőik tanácsokat adtak a klubvilágbajnokságon részt vevő csapatoknak a hőkezeléssel, valamint az akklimatizációval kapcsolatban.
A csoportkörben elvérző spanyol Atlético Madrid 30 éves játékosa, Marcos Llorente korábban így fogalmazott:
Ezt lehetetlen elviselni. Elképesztően meleg van, a lábkörmeim is fájnak.
Enzo Maresca, a Chelsea olasz vezetőedzője pedig az újságíróknak panaszkodott arról, hogy nem biztos, az Egyesült Államok a legmegfelelőbb helyszín egy ilyen torna lebonyolítására.
A mostani klubvilágbajnokság a jövő évi „rendes” vb főpróbájaként is szolgál, amelynek az USA mellett Kanada és Mexikó ad otthont. Amerikából 11 település – Atlanta, Boston, Dallas, Houston, Kansas City, Los Angeles, Miami, New York/New Jersey, Philadelphia, San Francisco és Seattle –, Kanadából Toronto és Vancouver, míg Mexikóból Guadalajara, Mexikóváros, valamint Monterrey lesz a házigazdája a 2026. június 11. és július 19. között zajló világversenynek.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerinte ezt már lehetetlen elviselni.
Fotó: Patrícia De Melo Moreira / AFP